• 0 541 212 36 32

FİRMA KATEGORİLERİ

HABER DETAYI

9 Nisan 2020 10:04

Mürsel Alban:Sağlık Emekçilerine Haftalık Test Yapılmalıdır.

Mürsel Alban:Sağlık Emekçilerine Haftalık Test Yapılmalıdır.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, sağlık çalışanlarının korona virüs salgınında en tehlikede olan risk grubunda olduğunu hatırlatarak, “Hekimlerimizin, hemşirelerimizin ve diğer sağlık çalışanlarımızın süreç ilerledikçe ve vaka sayısı artıkça risk oranları da artıyor. Sağlık çalışanlarımızın her birine her hafta başında test yapılmalı, bunun için yeterli sayıda test kitleri hastanelere gönderilmelidir” dedi.

Türkiye’de 8 Nisan itibariyle korona virüsü vaka sayısının 38 binin üzerine çıktığını, vefat sayısının ise 812 olduğunu kaydeden Alban, her geçen gün açıklanan rakamlarla sarsıldıklarını, vaka sayısının bu denli yükselmesi halinde ülke olarak önümüzdeki günlerde içinden çıkılması güç bir duruma girileceğini ifade etti. “Sağlık çalışanları ayakta kalamazsa, bu virüsle mücadele çöker, kimse ayakta kalamaz” diyen Alban, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “gerekli önlemleri sağlık çalışanları için alın. Acilen ve çok geç olmadan” diye seslendi.

BAKAN NEDEN AÇIKLAMIYOR?

Sağlık Bakanı Koca’nın son olarak 1 Nisan günü 601 sağlık çalışanın testlerinin pozitif çıktığını açıklamasının ardından son durum hakkında bir açıklama yapmadığını belirten Alban, “şu anda yurt genelindeki personelin durumunun ne olduğunu bilmiyoruz.  Bu 601 kişinin durumu nedir?  Onu da bilmiyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın şeffaflık ve açıklık konusunda hala yetersiz olduğunu öne süren Alban, basın toplantısında aynı cümleleri kurmakla, verileri tam olarak halkın bilgisine sunmadıkça bu mücadelenin eksik kalacağını ifade etti.

HALA YETERLİ KORUYUCU EKİPMAN YOK

Virüse bağlı ilk vakanın ülkemizde görülmesinden beri yapılan bütün uyarılara karşın sağlık çalışanlarının maske, eldiven, önlük gibi kişisel koruyucu malzeme eksikliklerinin hala ciddi şekilde sürdüğü belirtilen CHP’li Alban, “Kovid servislerinde görev yapan sağlık çalışanları büyük bir risk altında hizmeti sunmaya devam ederken,  kişisel koruyucu donanım ve çalışma koşulları konusunda ciddi yetersizlikleri ve sorunları devam etmektedir. Bu koşullarda sağlık çalışanlarımız yüksek risk altındadır” dedi.

Maskelerin günlük olarak değiştirilmesi gerektiğini, bunun yanı sıra koruyucu tulumların da günlük değiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Alban, her iki koruyucu ekipmanın da idare tarafından çalışanlara üçer dörder günlük kullanım için verildiğini söyledi. Bu konuda birçok hastane personelinin şikayetçi olduğunu belirten Alban, sağlık çalışanlarının giderek daha zor koşullarda sağlık hizmeti sunduklarına dikkat çekti.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.